کلاس رایانه دبیرستان دوره 1

با توجّه به این که در دنیای امروز رایانه و استفاده از نرم‌افزارهای مختلف، به بخشی جدایی‌ناپذیر از زندگی بدل شده است، آموزش رایانه در مؤسسه روزبه نیز بخش مهمّی از آموزش‌های تکمیلی می‌باشد که از سال‌های ابتدایی دبستان تا آخرین سال‌های دبیرستان ارائه می‌گردد. با این حال رویکرد آموزش رایانه در دبیرستان روزبه نسبت به دوره دبستان قدری متفاوت است. در دبستان روزبه، هدف از برگزاری کلاس رایانه، آموزش به کمک رایانه است تا مفاهیم مختلفی از طریق بازی‌های رایانه‌ای به دانش‌آموزان منتقل شده و مهارت حلّ مسئله در ایشان تقویّت می‌شود. ولی در دوران دبیرستان، دانش‌آموزان با کاربری رایانه، نرم‌افزارهای کاربردی و برنامه‌نویسی در حدّ لازم و به صورت جدّی آشنا می‌شوند.

در برنامه هفتگی دانش‌آموزان پایه‌های ششم تا نهم دو ساعت درسی به آموزش رایانه اختصاص یافته است که توضیحات بیشتر در مورد آن‌ها در ادامه آمده است. بخش دیگری از آموزش‌های تکمیلی، تحت عنوان کلاس‌های فوق‌برنامه و برای دانش‌آموزان علاقه‌مند ارائه می‌گردد که برای کسب اطّلاعات بیشتر در مورد آن‌ها نیز می‌توانید به صفحه «فعّالیّت‌های فوق‌برنامه» مراجعه نمایید.

همچنین با توجه به آموزش‌های ارائه شده در زمینه مهارت‌های ICDL، دانش‌آموزان از پایه هشتم با شرکت در آزمون‌های مربوط به این مهارت‌ها در خود مدرسه، می‌توانند در دوران تحصیل خود در دبیرستان روزبه، این گواهینامه بین‌المللی در زمینه کار با رایانه را دریافت نمایند.

پایه ششم

دانش‌آموزان پایه ششم در هر دو نیم‌سال بازی Minecraft را آموخته و به کمک آن چیزهایی بیشتر از بازی کردن می‌آموزند.

  • یادگیری کارگروهی در فضای مجازی

  • تقویّت قدرت حل مسأله

  • تقویّت ساخت‌گرایی و پرورش خلّاقیّت

  • مدیریّت منابع محدود

Picture

بازی Minecraft: جهانی مجازی

ماینکرفت را شاید بتوان به لِگو (LEGO) در دنیای مجازی تشبیه کرد. شما با کمک مصالح و منابعی که در اختیار دارید، می‌توانید تقریباً هرچیزی را که بخواهید در این فضای مجازی بسازید. در این بازی که به صورت آنلاین در کلاس بازی می‌شود، مسئله اصلی در این بازی، بقا و پیشرفت است و دانش‌آموزان با همکاری و تعامل با یکدیگر در این بازی پیش می‌روند.

پایه هفتم

دانش‌آموزان پایه هفتم ابتدا با مفاهیم کلّی فناوری ارتباطات (IT) آشنا شده و سپس استفاده عمومی از رایانه را می‌آموزند.

  • مفاهیم فناوری اطّلاعات (IT)

  • کار با سیستم عامل Windows

  • استفاده از اینترنت

  • نرم‌افزار کاربردی PowerPoint

Picture
Picture
Picture
Picture

پایه هشتم

دانش‌آموزان پایه هشتم در نیم‌سال اوّل نرم‌افزار بسیار کاربردی Word را آموزش دیده و در نیم‌سال دوم با برنامه‌نویسی به زبان پایتون آشنا می‌شوند.

  • آموزش نرم‌افزار Word

  • آموزش برنامه‌نویسی به زبان پایتون

Picture

نرم‌افزار واژه‌پرداز Microsoft Word

نرم‌افزار Word شاید یکی از کاربردی‌ترین نرم‌افزارهای عمومی مورد استفاده دانش‌آموزان و دانشجویان باشد. این نرم‌افزار با امکانات گسترده‌ای که در اختیار کاربران قرار می‌دهد، بسیاری از نیازهای کاربران در ارتباط با متون و فایل‌های متنی را برطرف می‌سازد.

Picture

برنامه‌نویسی با زبان Python

امروزه برنامه‌نویسی یکی از مهارت‌های پرطرفدار و کاربردی در بسیاری از محیط‌های دانشگاهی و کاری است. در این میان زبان Python یکی از زبان‌های ساده و در عین حال قدرتمند برنامه‌نویسی بوده که در سال‌های اخیر به طور گسترده‌ای مورد اقبال و استفاده قرار گرفته است.

گواهینامه ICDL

ICDL مخفف عبارت International Computer Driving Licence و به معنای «گواهینامه‌ی بین‌المللی کاربری کامپیوتر» است که به عنوان یک معیار بین‌المللی در ارزشیابی مهارت‌های کاربر در کار با کامپیوتر، در سراسر جهان شناخته شده و مدرکی معتبر و مهم و مورد تأیید دولت‌ها، سازمان‌های بین‌المللی و بسیاری از مراکز دانشگاهی می‌باشد.

مدرک ICDL در موسسه روزبه

این استاندارد آموزشی توسط ۱۴۱ کشور دنیا به عنوان سواد دیجیتالی پذیرفته شده است و هم اکنون در سطح جهانی توسط بنیاد ICDL جهانی پشتیبانی می‌شود. مؤسسه روزبه نیز با دریافت مجوز رسمی از این بنیاد، به برگزاری آزمون‌ها و ارائه گواهینامه‌های مرتبط با این استاندارد بین‌المللی می‌پردازد.

این گواهینامه تصدیق می‌نماید که دارنده‌ی آن دارای صلاحیت کامل در کار با کامپیوتر شخصی و برنامه‌های معمول آن بوده و از مفاهیم اساسی IT اطّلاع دارد.

دبیرستان روزبه در کنار برنامه درسی رسمی اقدام به برگزاری آزمون‌های ICDL و ارائه گواهینامه به دانش‌آموزان می‌نماید. دانش‌آموزان در هر نیم‌سال تحصیلی از مقطع دبیرستان در یکی از آزمون‌های مهارت‌های ICDL شرکت می‌نمایند و به این ترتیب می‌توانند در سال دهم موفق به دریافت کامل گواهینامه ICDL شوند.

شش مهارت ICDL که در این گواهینامه مورد ارزیابی قرار می‌گیرد عبارتند از:

ثبت نام اولیه در آزمون ICDL