قرآن

انس با قرآن، حفظ و درک مفاهیم آیات الهی گوهر ارزشمندی است که برای به دست آوردن آن، می‌بایست تلاش بسیاری انجام شود. اهمّیّت این موضوع سبب شده تا مدرسه برنامه مشخّصی برای فعّالیّت‌های قرآنی دانش‌آموزان طراحی و اجرا نماید که محدود به آموزش‌های رسمی و کتاب درسی نیست. قسمت‌های مختلف این برنامه در ادامه به اختصار توضیح داده شده است:

اولین قدم برای برقراری ارتباط و انس با قرآن، توانایی خواندن روان، سلیس و بدون غلط از روی آیات قرآن کریم است. در کلاس‌های درسی قرآن نیز تلاش می‌شود تا با آشنا کردن دانش‌آموزان با قواعد روخوانی قرآن، این توانایی در ایشان تقویت شده و بتوانند ارتباط خوبی با این کتاب آسمانی برقرار کنند.

نظر به تأکید آیات و روایات به اهمّیّت حفظ آیات قرآن کریم، تلاش می‌شود تا با یک برنامه‌ریزی مستمر در مدرسه، دانش‌آموزان پایه‌های ششم تا هشتم موفق به حفظ سوره‌هایی از جزء سی‌ام قرآن کریم و برخی سوره‌های منتخب گردند. برای این منظور، جدول امتیازی حفظ سوره‌های قرآن کریم برای پایه‌های مختلف طراحی شده است که دانش‌آموزان با حفظ سوره‌های مشخّص شده در جدول، امتیاز خود را در برنامه قرآن مدرسه افزایش می‌دهند.

دبیران قرآن تلاش می‌کنند تا از طریق ارائه مفاهیم عالی قرآنی به دانش‌آموزان، بهره‌گیری از این آیات آسمانی را از مرحله روان‌خوانی و حفظ فراتر برده و دانش‌آموزان را با محتوای قرآن کریم بیشتر آشنا سازند. در همین راستا، علاوه بر مطالعه مفاهیم قرآن در کتاب درسی، جزواتی نیز پیش‌بینی شده است تا دانش‌آموزان با برخی سوره‌های قرآن، آیات منتخب و فرازهایی از نهج‌البلاغه آشنا شوند.

در برنامه روزانه صبحگاه، دانش‌آموزان سوره‌های منتخبی از قرآن کریم را قرائت می‌کنند. این سوره‌ها نیز در پایان هر نیم‌سال بخشی از برنامه حفظ دانش‌آموزان را تشکیل می‌دهد.

یکی از مهم‌ترین رویدادهای قرآنی دبیرستان دوره ۱، برگزاری مسابقات قرآن در پایان سال است. دانش‌آموزانی که توانسته‌اند امتیازات بیشتری را در حوزه‌های گوناگون روان‌خوانی، حفظ یا مفاهیم کسب کنند، در قالب مسابقات قرآن به رقابت با یکدیگر می‌پردازند.

دانش‌آموزان مستعد و علاقه‌مند با توجه به عناوین مسابقات آموزش و پرروش ابتدا در مرحله مدرسه‌ای این مسابقات شرکت نموده و منتخبان به مسابقات دانش‌آموزی معرفی می‌گردند. جزوات تکمیلی این مسابقات در قسمت منابع آموزشی قابل دسترس می‌باشد.

مسابقات قرآن یادواره استاد روزبه

در روزهای پایانی هر سال تحصیلی و در اردیبهشت ماه، مسابقات قرآن دبیرستان ۱، تحت عنوان «مسابقات قرآن یادواره استاد رضا روزبه» برگزار می‌گردد. این مسابقات که در سه بخش‌ روانخوانی، مفاهیم و حفظ برگزار می‌گردد، به جهت شکل برگزاری و اهمیت آن در میان دانش‌آموزان، سهم به سزایی در افزایش انگیزه ایشان در انس با قرآن و ایجاد فضایی با طراوت در زمینه آموزش قرآن دارد.

مسابقات قرآن
مسابقات قرآن