ورزش

توجّه به شادابی و طراوت دانش‌آموزان و اهمیّت سلامت جسمانی ایشان، به عنوان شرط لازم فعّالیّت‌های آموزشی و تربیتی، موجب شده است تا مدرسه برنامه ویژه‌ای برای فعّالیّت‌های ورزشی دانش‌آموزان، پیش‌بینی نماید. با توجّه به امکانات و شرایط خوبی که در مدرسه فراهم آمده، آموزش ورزش در مدرسه به طور پیوسته، از سال‌های آغازین دبستان تا پایان دوره دبیرستان اجرا می‌شود. کلاس‌های ورزشی هفتگی، برنامه‌های آموزش شنا، آموزش‌های فوق‌برنامه و اردوی تابستان، مسابقات ورزشی و برنامه‌های تفریحی-ورزشی از جمله بخش‌های برنامه جامع ورزش در دبیرستان دوره ۱ می‌باشند که در ادامه توضیح مختصری در رابطه با هریک از این بخش‌ها آمده است.

کلاس ورزش

کلاس‌های ورزش هفتگی

در برنامه هفتگی دبیرستان دوره ۱ برای پایه ششم چهار ساعت درسی و برای پایه هفتم و هشتم سه ساعت درسی، آموزش ورزش در نظر گرفته شده است. در کلاس‌های ورزشی علاوه بر نرمش و تقویت آمادگی جسمانی عمومی، مطابق جدول آموزشی مؤسسه، یکی از ورزش‌های هندبال، والیبال، فوتبال و بسکتبال به صورت تخصصی آموزش داده می‌شود؛ این آموزش‌ها شامل فراگیری تکنیک‌های فردی و تاکتیک‌های بازی تیمی در ورزش مورد نظر می‌باشد.

آموزش شنا

آموزش شنا

آموزش شنا یکی از برنامه‌های ثابت ورزشی مؤسسه است که به صورت پیوسته در مقاطع مختلف موسّسه پیگیری می‌شود. دانش‌آموزان در طی حداقل ده جلسه در طول سال تحصیلی، در استخر مجموعه ورزشی بامداد به یادگیری و تمرین شنا می‌پردازند. این آموزش‌ها به گونه‌ای برنامه‌ریزی شده است تا دانش‌آموزان در طول مدت تحصیل خود موفّق به یادگیری کامل چهار شنای اصلی (کرال سینه و پشت، قورباغه و پروانه) و دستیابی به آمادگی جسمانی قابل قبول در شنا گردند.

ورزش در اردوی تابستان

کلاس‌های فوق‌برنامه ورزشی و اردوی تابستان

علاوه بر آموزش‌های رسمی مدرسه، آموزش‌های متنوع دیگری در قالب کلاس‌های فوق‌برنامه ورزشی به دانش‌آموزان ارائه می‌گردد. دانش‌آموزان با توجه به علایق خود در طول سال و به ویژه در طول ایام برگزاری اردوی تابستان در کلاس‌های شنا، فوتبال، والیبال، بسکتبال و جودو شرکت کرده و از این آموزش‌های تکمیلی بهره‌مند شوند. توضیحات بیشتر را  می‌توانید در صفحات «اردوی تابستان» یا «کلاس‌های فوق‌برنامه» مشاهده فرمایید.

مسابقات ورزشی

مسابقات ورزشی

مسابقات ورزشی فرصتی است برای محک زدن توانمندی‌های ورزشی دانش‌آموزان و افزایش نشاط و پویایی بیشتر در محیط مدرسه. در همین ارتباط، مسابقات ورزشی دبیرستان دوره ۱ در دو نوبت (مسابقات ۱۳ آبان و جشنواره مسابقات دهه فجر) در رشته‌های متنوع گروهی و فردی برگزار می‌گردد. همچنین همه ساله و در اختتامیه اردوی تابستانی مسابقات شنا در استخر اردوگاه شهید باهنر برگزار می‌گردد. توضیحات بیشتر در مورد مسابقات ورزشی را می‌توانید در اینجا مشاهده کنید.

اردوهای تفریحی - ورزشی

اردوها و برنامه‌های تفریحی

برنامه‌های تفریحی، بازی‌ها و اردوهای تفریحی – ورزشی، به عنوان تکمله ای بر برنامه‌های آموزشی مدرسه در زمینه ورزش به شمار می‌رود. علاوه بر اختصاص زمان‌هایی برای بازی در حیاط مدرسه در برنامه روزانه، اردوهای تفریحی و برنامه‌های ورزشی مکملی برای دانش‌آموزان در نظر گرفته می‌شود که از جمله آن‌ها می‌توان به برنامه‌های کوه‌پیمایی، دوچرخه‌سواری و … اشاره کرد.

کلاس‌های ورزش هفتگی

در کلاس‌های ورزشی علاوه بر نرمش و تقویت آمادگی جسمانی عمومی، متناسب با شرایط سنّی و بدنی دانش‌آموزان، یکی از چهار رشته بسکتبال، والیبال، فوتبال و هندبال به صورت تخصصی آموزش داده می‌شود حیطه این آموزش شامل آموزش قوانین و ساختار این رشته‌های ورزشی و نیز تمرین و آموزش‌های عملی می‌باشد.

داشتن آمادگی جسمانی مناسب بخشی مهمّ و موثّر از سلامت دانش‌آموزان را تشکیل می‌دهد. به این جهت قسمتی از کلاس‌های ورزشی به این موضوع اختصاص می‌یابد. آمادگی جسمانی شامل چهار حوزه انعطاف‌پذیری، استقامت، سرعت و قدرت می‌باشد که توانمندی دانش‌آموزان در این چهار حوزه از طریق تست‌هایی نظیر دراز و نشست، دوی ۵۴۰ متر، انعطاف‌پذیری کششی، پرش جفت، دو ۴ * ۹ متر، طناب‌زنی، بارفیکس و شنای سوئدی سنجیده می‌شود.

دانش‌آموزان دبیرستان دوره ۱، در یک نیم‌سال از سال‌های ششم و هفتم با ورزش هندبال آشنا می‌شوند. در این کلاس‌ها انواع مهارت‌های پاس، دریافت، شوت و سه‌گام آموزش داده شده و تمرین می‌شوند.

دانش‌آموزان در یک نیم‌سال از سال‌های ششم و هشتم با مبانی والیبال آشنا شده‌ و بعضی از مهارت‌های بازی والیبال را می‌آموزند. از جمله این مهارت‌ها می‌توان به پنجه، ساعد و سرویس ساده و جهت‌دار اشاره کرد.

در این آموزش‌ها که در یک نیم‌سال از پایه‌ هفتم ارائه می‌گردد، مهارت‌های مختلف در رشته ورزشی فوتبال از جمله پاس و سانتر، شوت به دروازه و کنترل توپ آموزش داده می‌شود و همچنین مهارت‌های لازم در ارتباط با کیفیت بازی در داخل زمین، پاس‌های بلند، رعایت قوانین و بازی تیمی تمرین می‌شود.

آموزش بسکتبال در یک نیم‌سال از پایه‌ هشتم ارائه می‌گردد. در این آموزش‌ها که در ادامه آموزش‌های ارائه شده در پایه پنجم می‌باشد، دانش‌آموزان انواع تکنیک‌های شوت، دریبل و سه‌گام را فراگرفته و تمرین می‌کنند و همچنین آموزش‌های لازم را در ارتباط با کیفیت بازی در داخل زمین و رعایت قوانین دریافت می‌کنند.

  • آموزش بسکتبال
  • کلاس ورزش
  • آموزش والیبال

آموزش شنا

آموزش شنا در موسسه فرهنگی روزبه یکی از برنامه‌های ثابت ورزشی، از اولین سال‌های دبستان تا آخرین سال‌ دبیرستان می‌باشد. دانش‌آموزان علاوه بر کلاس‌های ورزشی هفتگی، هر ماه یک جلسه دو ساعته ی شنا را در مجموعه ورزشی بامداد تجربه می‌نمایند. همچنین در ایام تابستان، این کلاس‌ها هفته‌ای سه جلسه و در محل استخر اردوگاه شهید باهنر برگزار می‌گردد.
برنامه‌ریزی آموزش شنا در موسسه روزبه به گونه‌ای است که دانش‌آموزان بتوانند در سال های پایانی دبیرستان دوره دوم، علاوه بر فراگرفتن چهار شنای اصلی (کرال سینه، کرال پشت، قورباغه و پروانه) و دستیابی به آمادگی جسمانی مناسب در ورزش شنا، موفق به دریافت مدرک درجه سه نجات غریق شوند.