مسابقات ورزشی

به جهت ایجاد شور و هیجان در دانش‌آموزان و ایجاد فضای پیشرفت در ورزش دانش‌آموزان، در بازه هایی از سال تحصیلی، چند رشته مسابقه ورزشی برای دانش‌آموزان در نظر گرفته می‌شود. شرکت در مسابقات اختیاری است و دانش‌آموزان علاقه‌مند می‌توانند در مسابقات ثبت‌نام کرده و در آن شرکت نمایند. برای نفرات برتر مسابقات، شرکت‌کنندگان و کادر اجرایی مسابقات، امتیازاتی مطابق با آیین‌نامه کارنما در کارنمای امتیازی در نظر گرفته می‌شود.

در برخی از رشته‌های ورزشی، تیم منتخبی از دانش‌آموزان مدرسه به مسابقات برون‌مدرسه‌ای اعزام می‌گردد.

از هر کلاس یک تیم شرکت کرده و پس از مشخص شدن تیم برتر پایه، تیم‌های برتر پایه‌ها به صورت دوره‌ای با یکدیگر بازی می‌کنند. بازی‌ها در دو وقت ۱۰ دقیقه‌ای و با قوانین فوتسال برگزار می‌شود.

به غیر از پایه ششم، از هر کلاس یک تیم در مسابقات شرکت کرده و دو تیم برتر هر پایه در مرحله دوم با یکدیگر مسابقه خواهند داد. هر بازی در ۴ وقت ۵دقیقه ای برگزار می‌گردد و مقررات بسکتبال به طور کامل لحاظ می‌شود.

از هر پایه دو تیم در مسابقات شرکت کرده و تیم برتر هر پایه به مرحله دوم راه پیدا می‌کنند. بازی در دو ست ۱۵ امتیازی برگزار می‌شود. در صورت تساوی ۱ – ۱ اعلام نتیجه به ست سوم که ۱۱ امتیازی می‌باشد، کشیده می‌شود.

از هر پایه یک تیم شرکت می‌کند و قوانین مسابقات مطابق قوانین آموزش داده شده در کلاس ورزش می‌باشد.

بازی هفت‌سنگ مطابق مقرّرات مشخصی بازی می‌شود که در آن ملاک تیم برتر، زمان کم‌تر و تعداد نفرات باقی‌مانده است. از هر کلاس یک تیم در این مسابقات شرکت می‌کند.

بازی گانیه در زمین والیبال کوچک برگزار شده که مطابق مقرّرات مشخصی بازی می‌شود و در آن ملاک تیم برتر، زمان کم‌تر و تعداد نفرات باقی‌مانده است. از هر کلاس یک تیم در این مسابقات شرکت می‌کند.

تعداد طناب‌زدن شرکت‌کنندگان در مدت زمان یک دقیقه محاسبه می‌گردد.

تعداد شنا رفتن شرکت‌کنندگان در مدت زمان یک دقیقه محاسبه می‌گردد.

در این مسابقه تعداد بیشتر اجرای حرکت، بدون محدودیّت زمانی، ملاک انتخاب فرد برنده است.

هر بازیکن ۳ بار پرتاب توپ را از پشت خط پنالتی بسکتبال آغاز می‌کند. پرتاب اوّل ۵، پرتاب دوم ۳ و پرتاب سوم ۱ امتیاز دارد.

هر شرکت کننده ۳ پرتاب انجام می‌دهد که جمع امتیاز آن‌ها ملاک می‌باشد.

کلاس های برتر جشنواره مسابقات ورزشی دهه فجر

رشته/پایه پایه ششم پایه هفتم پایه هشتم
هندبال ششم ب2 هفتم الف هشتم الف
والیبال ششم الف2 هفتم ب هشتم ج
بسکتبال ششم ب هفتم ج هشتم ب
فوتبال ششم ب1 هفتم ج
گانیه ششم ب1 هفتم ج هشتم ب