ورزش

توجّه به شادابی و طراوت دانش‌آموزان و اهمیّت سلامت جسمانی ایشان، به عنوان شرط لازم فعّالیّت‌های آموزشی و تربیتی، موجب شده است تا مدرسه برنامه ویژه‌ای برای فعّالیّت‌های ورزشی دانش‌آموزان، پیش‌بینی نماید. با توجّه به امکانات و شرایط خوبی که در مدرسه فراهم آمده، آموزش ورزش در مدرسه به طور پیوسته، از سال‌های آغازین دبستان تا پایان دوره دبیرستان اجرا می‌شود. کلاس‌های ورزشی هفتگی، برنامه‌های آموزش شنا، آموزش‌های فوق‌برنامه و اردوی تابستان، مسابقات ورزشی و برنامه‌های تفریحی-ورزشی از جمله بخش‌های برنامه جامع ورزش در دبیرستان دوره 2 می‌باشند که در ادامه توضیح مختصری در رابطه با هریک از این بخش‌ها آمده است.

کلاس‌های ورزشی

کلاس‌های ورزش هفتگی

در برنامه هفتگی دبیرستان دوره 2 برای پایه‌های نهم تا یازدهم، سه ساعت درسی، آموزش ورزش در نظر گرفته شده است. در کلاس‌های ورزشی علاوه بر نرمش و تقویت آمادگی جسمانی عمومی، مطابق جدول آموزشی مؤسسه، یکی از ورزش‌های والیبال، فوتبال و بسکتبال به صورت تخصصی آموزش داده می‌شود؛ این آموزش‌ها شامل فراگیری تکنیک‌های فردی و تاکتیک‌های بازی تیمی در ورزش مورد نظر می‌باشد و در حقیقت دنباله آموزش‌هایی است که در سال‌های پایین‌تر به دانش‌آموزان ارائه شده است.

آموزش شنا

آموزش شنا

آموزش شنا یکی از اجزای ثابت برنامه ورزشی مؤسسه است که به صورت پیوسته در مقاطع مختلف موسّسه پیگیری می‌شود. دانش‌آموزان در طی حداقل ده جلسه در طول سال تحصیلی، در استخر مجموعه ورزشی بامداد به یادگیری و تمرین شنا می‌پردازند. این آموزش‌ها به گونه‌ای برنامه‌ریزی شده است تا دانش‌آموزان در طول مدت تحصیل خود موفّق به یادگیری کامل چهار شنای اصلی (کرال سینه و پشت، قورباغه و پروانه) و دستیابی به آمادگی جسمانی قابل قبول در شنا گردند.

ورزش و فوق‌برنامه

کلاس‌های فوق‌برنامه ورزشی و اردوی تابستان

علاوه بر آموزش‌های رسمی مدرسه، آموزش‌های متنوع دیگری در قالب کلاس‌های فوق‌برنامه ورزشی به دانش‌آموزان ارائه می‌گردد. دانش‌آموزان با توجه به علایق خود در طول سال و به ویژه در طول ایام برگزاری اردوی تابستان در کلاس‌های شنا، فوتبال، والیبال، بسکتبال و جودو شرکت کرده و از این آموزش‌های تکمیلی بهره‌مند شوند. توضیحات بیشتر را  می‌توانید در صفحات «اردوی تابستان» یا «کلاس‌های فوق‌برنامه» مشاهده فرمایید.

مسابقات ورزشی

مسابقات ورزشی

مسابقات ورزشی فرصتی است برای محک زدن توانمندی‌های ورزشی دانش‌آموزان و افزایش نشاط و پویایی بیشتر در محیط مدرسه. در همین ارتباط، مسابقات ورزشی دبیرستان دوره 2 در دو نوبت (مسابقات ۱۳ آبان و جشنواره مسابقات دهه فجر) در رشته‌های متنوع گروهی و فردی برگزار می‌گردد. همچنین همه ساله و در اختتامیه اردوی تابستانی مسابقات شنا در استخر مجموعه ورزشی برگزار می‌گردد. توضیحات بیشتر در مورد مسابقات ورزشی را می‌توانید در اینجا مشاهده کنید.

اردوی پلنگچال | پاییز ۹۵

اردوها و برنامه‌های تفریحی

برنامه‌های تفریحی، بازی‌ها و اردوهای تفریحی – ورزشی، به عنوان تکمله ای بر برنامه‌های آموزشی مدرسه در زمینه ورزش به شمار می‌رود. علاوه بر اختصاص زمان‌هایی برای بازی در حیاط مدرسه در برنامه روزانه، اردوهای تفریحی و برنامه‌های ورزشی مکملی برای دانش‌آموزان در نظر گرفته می‌شود که از جمله آن‌ها می‌توان به برنامه‌های کوه‌پیمایی، دوچرخه‌سواری و … اشاره کرد.

کلاس‌های ورزش هفتگی

در کلاس‌های ورزشی علاوه بر نرمش و تقویت آمادگی جسمانی عمومی، متناسب با شرایط سنّی و بدنی دانش‌آموزان، یکی از سه رشته بسکتبال، والیبال و فوتبال به صورت تخصصی آموزش داده می‌شود حیطه این آموزش شامل آموزش قوانین و ساختار این رشته‌های ورزشی و نیز تمرین و آموزش‌های عملی می‌باشد.

داشتن آمادگی جسمانی مناسب بخشی مهمّ و موثّر از سلامت دانش‌آموزان را تشکیل می‌دهد. به این جهت قسمتی از کلاس‌های ورزشی به این موضوع اختصاص می‌یابد. آمادگی جسمانی شامل چهار حوزه انعطاف‌پذیری، استقامت، سرعت و قدرت می‌باشد که توانمندی دانش‌آموزان در این چهار حوزه از طریق تست‌هایی نظیر دراز و نشست، دوی ۵۴۰ متر، انعطاف‌پذیری کششی، پرش جفت، دو ۴ * ۹ متر، طناب‌زنی، بارفیکس و شنای سوئدی سنجیده می‌شود.

دانش‌آموزان که در سال‌های گذشته با مبانی والیبال آشنا شده‌اند، در یک نیم‌سال از سال‌های نهم و دهم پاس و دریافت، اسپک، سرویس از بالا و شناخت مناطق زمین و رعایت چرخش در زمین والیبال را آموخته و تمرین می‌کنند.

در این آموزش‌ها که در یک نیم‌سال از پایه‌ دهم و یازدهم، و در ادامه آموزش‌های مقاطع پایین‌تر ارائه می‌گردد، مهارت‌های پاس، شوت، کنترل تمرین می‌شود و در عین حال مهارت دریبل و جلو بردن توپ آموزش داده می‌شود. همچنین به مهارت‌های بازی تیمی، فضاسازی و جاگیری در زمین پرداخته می‌شود.

آموزش بسکتبال در یک نیم‌سال از پایه‌ نهم و یازدهم ارائه می‌گردد. در این آموزش‌ها که در ادامه آموزش‌های ارائه شده در مقاطع قبلی می‌باشد، دانش‌آموزان انواع تکنیک‌های شوت، دریبل و سه‌گام را تمرین کرده و مهارت دفاع و قوانین مربوط به آن را فرامی‌گیرند. همچنین در مورد کار تیمی، جاگیری و فضاسازی آموزش دیده و تمرین می‌کنند.

آموزش شنا

آموزش شنا در موسسه فرهنگی روزبه یکی از برنامه‌های ثابت ورزشی، از اولین سال‌های دبستان تا آخرین سال‌ دبیرستان می‌باشد. دانش‌آموزان علاوه بر کلاس‌های ورزشی هفتگی، حدودا هر ماه یک جلسه دو ساعته‌ی شنا را در مجموعه ورزشی بامداد تجربه می‌نمایند. همچنین در ایام تابستان، این کلاس‌ها هفته‌ای دو جلسه و در محل استخر مجموعه ورزشی بامداد برگزار می‌گردد.
برنامه‌ریزی آموزش شنا در موسسه روزبه به گونه‌ای است که دانش‌آموزان بتوانند در سال های پایانی دبیرستان دوره دوم، علاوه بر فراگرفتن چهار شنای اصلی (کرال سینه، کرال پشت، قورباغه و پروانه) و دستیابی به آمادگی جسمانی مناسب در ورزش شنا، در پایان سال یازدهم موفق به دریافت مدرک درجه سه نجات غریق شوند.