قرآن

انس با قرآن همواره یکی از موارد مورد تأکید در کلام معصومین و بزرگان دینی بوده است و از این رو این مسئله در رویکرد تربیتی مؤسّسه فرهنگی روزبه نیز جایگاه ویژه‌ای دارد. به منظور دستیابی هر چه بهتر به این هدف، علاوه بر برنامه رسمی آموزش و پروش در درس قرآن، فعّالیت‌های قرآنی دیگری نیز برای دانش‌آموزان برنامه‌ریزی شده است که به اختصار به آن‌ها اشاره می‌گردد:

اولین قدم برای برقراری ارتباط و انس با قرآن، توانایی خواندن روان، سلیس و بدون غلط از روی آیات قرآن کریم است. در کلاس‌های درسی قرآن نیز تلاش می‌شود تا با آشنا کردن دانش‌آموزان با قواعد روخوانی قرآن، این توانایی در ایشان تقویت شده و بتوانند ارتباط خوبی با این کتاب آسمانی برقرار کنند.

نظر به تأکید آیات و روایات به اهمیت حفظ آیات قرآن کریم، حفظ چند سوره منتخب از قرآن نیز در برنامه کاری دبیرستان قرار گرفته است؛ در پایه‌های نهم و دهم، حفظ یکی از این سوره‌ها در هر نیم‌سال مربوط به همه دانش‌آموزان و حفظ بقیه این سوره‌ها مختص دانش‌آموزان مستعد و علاقه‌مند است که برای ایشان امتیازاتی را نیز به همراه دارد.

دبیران قرآن تلاش می‌کنند تا از طریق ارائه مفاهیم عالی قرآنی به دانش‌آموزان، بهره‌گیری از این آیات آسمانی را از مرحله روان‌خوانی و حفظ فراتر برده و دانش‌آموزان را با محتوای قرآن کریم بیشتر آشنا سازند. در همین راستا بخشی از برنامه کلاس قرآن به مطالعه، آشنایی با ترجمه آیات و تبیین برخی موضوعات آیات منتخب بر اساس کتاب «آشنایی با مفاهیم قرآن کریم» اختصاص می‌یابد. جلد دوم این کتاب در پایه نهم و جلد سوم در پایه‌های دهم و یازدهم ارائه می‌گردد.

در برنامه روزانه صبحگاه، دانش‌آموزان آیات منتخبی از قرآن کریم را به همراه ترجمه و روایاتی مرتبط با موضوع آیه قرائت می‌کنند. همچنین در برنامه هفتگی نمازخانه دبیرستان، توضیحات مختصری در مورد مفاهیم مرتبط با این آیات ارائه می‌گردد.

بخشی از فعالیت‌های قرآنی در مدرسه به صورت کلاس‌های فوق‌برنامه و برای دانش‌آموزان علاقه‌مند ارائه می‌گردد. کلاس‌هایی همچون آموزش قرائت قرآن کریم، تدبّر در قرآن و … از جمله کلاس‌هایی است که در ایام سال تحصیلی یا اردوی تابستانی ارائه می‌گردد.

دانش‌آموزان مستعد و علاقه‌مند با توجه به عناوین مسابقات آموزش و پرروش ابتدا در مرحله مدرسه‌ای این مسابقات شرکت نموده و منتخبان به مسابقات دانش‌آموزی معرفی می‌گردند. جزوات تکمیلی این مسابقات در قسمت منابع آموزشی قابل دسترس می‌باشد.

مسابقات قرآن یادواره استاد روزبه

در روزهای پایانی هر سال تحصیلی و در اردیبهشت ماه، مسابقات قرآن بین پایه‌های نهم تا یازدهم، تحت عنوان «مسابقات قرآن یادواره استاد رضا روزبه» برگزار می‌گردد. این مسابقات که در دو بخش‌ روانخوانی و مفاهیم برگزار می‌گردد، به جهت شکل برگزاری و اهمیت آن در میان دانش‌آموزان، سهم به سزایی در افزایش انگیزه ایشان در انس با قرآن و ایجاد فضایی با طراوت در زمینه آموزش قرآن در دبیرستان دوره ۲ دارد.

مسابقات قرآن
مسابقات-قرآن