مسابقات قرآن یادواره استاد روزبه

یکی از قدیمی‌ترین فعّالیّت‌های پرورشی در مؤسسه فرهنگی روزبه، برگزاری مسابقات قرآن یادواره استاد رضا روزبه است که همه ساله در اردیبهشت‌ماه برگزار می‌شود. این مسابقات در حقیقت حکم اختتامیّه فعّالیّت‌های قرآنی در یک سال تحصیلی را دارد و در آن دانش‌آموزانی از هر پایه که موفّق شده‌اند بیشترین امتیاز را در بخش قرآن کسب کنند، در قالب یک مسابقه بین پایه‌ای با دیگر شرکت‌کنندگان به رقابت می‌پردازند.
این مسابقات که در مقاطع دبستان و دبیرستان ۱ نیز برگزار می‌شود، در دوره ۲ دبیرستان با تمرکز بیشتر بر بحث مفاهیم و ترتیل برگزار می‌گردد. در ادامه می‌توانید گزارشی از برگزاری این رویداد را مشاهده نمایید.

نفرات برتر بيست و هفتمين دوره مسابقات قرآن كريم يادوارده استاد روزبه

بخش مفاهیم

در این بخش تلاش می‌شود تسلّط دانش‌آموزان بر محتوا و مفاهیم قرآن کریم و توانایی ایشان در فهم معنای آیات و ارتباط آیات با یکدیگر، استخراج پیام آیات و … مورد ارزیابی قرار گیرد. این بخش که به واسطه شکل اجرای آن به عنوان جزء جذاب این مسابقات محسوب می‌شود، مورد توجّه ویژه‌ دانش‌آموزان قرار داشته و در آن با طرّاحی س‍ؤالات متنوّع و بعضاً متفاوت تلاش می‌شود تا فضایی چالشی در مواجهه با مفاهیم قرآن کریم ایجاد شده و علاوه بر جنبه رقابتی آن، برای دانش‌آموزان دیگر که ناظر این مسابقات هستند، دارای بار آموزشی باشد.

بخش ترتیل

در این بخش نفرات برگزیده هر یک از پایه‌های نهم تا یازدهم، در مقابل هیئت داوران به روخوانی قرآن به صورت ترتیل پرداخته و بخشی از یک سوره از قرآن کریم را به انتخاب هیئت داوران قرائت می‌نمایند.
قرائت صحیح، روان و بدون غلط در کنار زیبایی در قرائت از جمله شاخصه‌هایی‌ست که امتیازات شرکت‌کنندگان را تشکیل می‌دهد و در نهایت نفرات برتر ترتیل دبیرستان در هر سال تحصیلی بر اساس این امتیازات مشخص خواهند شد.