آیین نامه ها

مقررات و ضوابط آموزشی

کوشش امروز دانش‌آموزان در پروراندن نیروها و استعدادهای نهفته درونی خویش که امانتی الهی است، به طور قطع منجر به موفّقیّت و کامیابی در مراحل مختلف زندگانی دنیوی و اخروی خواهد شد. چرا که این وعده الهی است که: «کسانی‌که در راه اطاعت ما کوشش می‌کنند، آن‌ها را به راه‌های نزدیکی به خود هدایت می‌کنیم.» اینک بر ماست تا با استفاده از فرامین الهی و سفارش‌های معصومین علیهم‌السلام و با تکیه بر عقل و دانش خویش شیوه‌ای مناسب و پسندیده برای دستیابی به این مقصود فراهم آوریم. مجموعه‌ زیر روش کار دبیرستان (دوره دوم) را در فعّالیّت‌های آموزشی تشریح نموده، حقوق و وظایف دانش‌آموزان را در امور آموزشی مشخّص می‌نماید. امید است تا دانش‌آموزان و اولیای محترم با مطالعه و توجّه دقیق به نکات مطرح شده و به کار بستن هر یک از این نکات، سال تحصیلی خوبی را رقم بزنند.

مقررات و ضوابط انضباطی

اگر مدرسه را محلی برای کسب علم و معرفت بدانیم، همواره باید بکوشیم تا مدرسه‌ای آرام و فضایی مناسب رشد و تعالی ایجاد نماییم. این مسئله مهم در پرتو قانون‌مندی و تبعیت از قانون امکان‌پذیر است. جزوه زیر خلاصه‌ای از مقرّراتی است که در دبیرستان روزبه دوره دوم در زمینه اجرایی و انضباطی ملاک عمل مدرسه و دانش‌آموزان خواهد بود.

دفترچه راهنمای کارنمای امتیازی

جامعه فردا نیازمند انسان‌های تربیت یافته‌ای‌ست که علاوه بر ابعاد علمی در تمامی جوانب زندگی آمادگی لازم را کسب کرده باشند. هدف مدرسه نیز تربیت این گونه انسان‌هاست. برای نایل شدن به این هدف، نیاز به یک برنامه دقیق و کامل می‌باشد. این برنامه هم اکنون در مدرسه در حال اجراست. امّا زمانی شکل واقعی خود را پیدا خواهد کرد که بتوان ارزیابی درستی از عملکرد آن به عمل آورد و به دنبال نتایج آن، نقایص را نیز برطرف نمود. در راستای این هدف، طرح کارنما در مدرسه به اجرا درآمده تا بتوان با دستیابی به این هدف، جایگزینی برای دیگر شیوه‌های ناقص ارزیابی پیدا کرد. در این طرح علاوه بر فعالیت‌های آموزشی، سایر فعالیت‌های انضباطی و پرورشی دانش‌آموزان نیز مورد ارزیابی قرار می‌گیرند.

آیین‌نامه فعالیت‌های تربیت‌بدنی

با توجّه به اهمّیّت آمادگی جسمانی و ورزش، مؤسسه فرهنگی روزبه اهتمام جدّی به آموزش مناسب و فعّالیّت جسمانی دانش‌آموزان دارد. در هر سال تحصیلی با توجّه به سن و شرایط بدنی دانش‌آموزان فعالیت‌های ورزشی متنوعی برای ایشان در نظر گرفته شده است که با توجه به مفصل بودن این فعالیت‌های در جزوه زیر تلاش شده است تا اهم موارد مربوط به کلیه فعالیت‌های مرتبط با تربیت بدنی دانش‌آموزان در دبیرستان دوره ۲ ارائه شود.

مهم‌ترين تغييرات آیین‌نامه‌ها در سال ۱۴۰۲-۱۴۰۱

آيين‌نامه آموزشی

  • اضافه شدن کلاس تاریخ اسلام به پایه نهم
  • قرار گرفتن یک نوبت کارگروهی پایه دهم و یازدهم داخل برنامه
  • تغییر اثر نمرات مستمر در دروسی که میان‌ نیم‌سال دارند.
  • کاهش تعداد ارزشیابی مستمر در درس‌های اصلی
  • زمان‌بندی روزانه و کارگروهی

آيين‌نامه انضباطی

  • تغییری ندارد.

آيين‌نامه تربیت بدنی

  • کاهش یک زنگ آموزشی

آيين‌نامه كارنما

  • فعالیت ویژه