آیین نامه ها

خلاصه آیین نامه آموزش نیمه حضوری

با توجّه به شرایط پیش‌آمده بابت بیماری کرونا و به تبع آن عدم امکان حضور منظم دانش‌آموزان به عنوان رکن اصلی مدرسه و جایگزین شدن آموزش غیرحضوری، مدرسه روزبه با تلاش‌های اخیر توانست روشی را انتخاب نماید که بتواند مشکلات آموزش غیر حضوری را برای دانش‌آموزان و همکاران به حداقل برساند. در این روش که محصول سرمایه‌گذاری سنگین در حوزه سخت‌افزاری، شبکه‌ای و نرم‌افزاری بوده، امکان استفاده دانش‌آموزان چه در حالت نیمه حضوری و چه غیر حضوری از کلاس‌های درس میسر می‌باشد. همچنین دبیران در این روش می‌توانند با حضور در کلاس درس از بستر تصویر و تخته کلاس و سایر مواد کمک آموزشی در پیش‌برد آموزش بهره ‌گیرند.
مجموعه‌اي که پيش روي شماست خلاصه‌ای از روش کار دبيرستان۲ را در سال تحصیلی جاری مشخّص مي‌نمايد. اميد است تا با مطالعه و توجّه دقيق به نکات مطرح شده و به کار بستن هر يک از اين نکات، سال تحصيلي خوبي را در پيش داشته باشيد.

مقررات و ضوابط آموزشی

کوشش امروز دانش‌آموزان در پروراندن نیروها و استعدادهای نهفته درونی خویش که امانتی الهی است، به طور قطع منجر به موفّقیّت و کامیابی در مراحل مختلف زندگانی دنیوی و اخروی خواهد شد. چرا که این وعده الهی است که: «کسانی‌که در راه اطاعت ما کوشش می‌کنند، آن‌ها را به راه‌های نزدیکی به خود هدایت می‌کنیم.» اینک بر ماست تا با استفاده از فرامین الهی و سفارش‌های معصومین علیهم‌السلام و با تکیه بر عقل و دانش خویش شیوه‌ای مناسب و پسندیده برای دستیابی به این مقصود فراهم آوریم. مجموعه‌ زیر روش کار دبیرستان (دوره دوم) را در فعّالیّت‌های آموزشی تشریح نموده، حقوق و وظایف دانش‌آموزان را در امور آموزشی مشخّص می‌نماید. امید است تا دانش‌آموزان و اولیای محترم با مطالعه و توجّه دقیق به نکات مطرح شده و به کار بستن هر یک از این نکات، سال تحصیلی خوبی را رقم بزنند.

مقررات و ضوابط انضباطی

اگر مدرسه را محلی برای کسب علم و معرفت بدانیم، همواره باید بکوشیم تا مدرسه‌ای آرام و فضایی مناسب رشد و تعالی ایجاد نماییم. این مسئله مهم در پرتو قانون‌مندی و تبعیت از قانون امکان‌پذیر است. جزوه زیر خلاصه‌ای از مقرّراتی است که در دبیرستان روزبه دوره دوم در زمینه اجرایی و انضباطی ملاک عمل مدرسه و دانش‌آموزان خواهد بود.

دفترچه راهنمای کارنمای امتیازی

جامعه فردا نیازمند انسان‌های تربیت یافته‌ای‌ست که علاوه بر ابعاد علمی در تمامی جوانب زندگی آمادگی لازم را کسب کرده باشند. هدف مدرسه نیز تربیت این گونه انسان‌هاست. برای نایل شدن به این هدف، نیاز به یک برنامه دقیق و کامل می‌باشد. این برنامه هم اکنون در مدرسه در حال اجراست. امّا زمانی شکل واقعی خود را پیدا خواهد کرد که بتوان ارزیابی درستی از عملکرد آن به عمل آورد و به دنبال نتایج آن، نقایص را نیز برطرف نمود. در راستای این هدف، طرح کارنما در مدرسه به اجرا درآمده تا بتوان با دستیابی به این هدف، جایگزینی برای دیگر شیوه‌های ناقص ارزیابی پیدا کرد. در این طرح علاوه بر فعالیت‌های آموزشی، سایر فعالیت‌های انضباطی و پرورشی دانش‌آموزان نیز مورد ارزیابی قرار می‌گیرند.

آیین‌نامه فعالیت‌های تربیت‌بدنی

با توجّه به اهمّیّت آمادگی جسمانی و ورزش، مؤسسه فرهنگی روزبه اهتمام جدّی به آموزش مناسب و فعّالیّت جسمانی دانش‌آموزان دارد. در هر سال تحصیلی با توجّه به سن و شرایط بدنی دانش‌آموزان فعالیت‌های ورزشی متنوعی برای ایشان در نظر گرفته شده است که با توجه به مفصل بودن این فعالیت‌های در جزوه زیر تلاش شده است تا اهم موارد مربوط به کلیه فعالیت‌های مرتبط با تربیت بدنی دانش‌آموزان در دبیرستان دوره ۲ ارائه شود.

مهم‌ترين تغييرات آیین‌نامه‌ها در سال ۱۴۰۱-۱۴۰۰

آيين‌نامه آموزشی

 • انتخاب و تغییر رشته تجربی
 • جدول ساعت مطالعه و تکلیف
 • نوع دفاتر
 • ارزیابی درس سواد رسانه‌ای
 • ساختار نمره زبان درسی
 • شرایط معافیت زبان درسی
 • ساختار نمره زبان کانون

آيين‌نامه انضباطی

 • مبلغ مجاز همراه دانش‌آموزان

آيين‌نامه كارنما

 • تغییر سطح‌های جدول موقعیت نسبی زبان کانون
 • اضافه شدن تمامی بخش‌های شاخه انضباطی
 • اضافه شدن مجدد بخش‌های مسوولیت، مراسم دوره‌ای نه شخه پرورشی