ورزش

در عرصه زندگی، سلامت و آمادگی جسمانی پیوند بسیار نزدیکی با سلامت روح و روان افراد دارد و بر کیفیت زندگی فرد کاملاً اثرگذار است. به همین جهت، دبستان روزبه در برنامه‌ریزی تحصیلی دانش‌آموزان و اجرای آن، برنامه‌ها و فعالیت‌های ورزشی متنوعی را در نظر گرفته است تا همگی دانش‌آموزان رشد جسمی و نشاط روحی مورد نیاز را مورد توجه قرار داده و به آن بپردازند. هدف کلی این فعالیت‌ها، تامین سلامتی، تقویت عضلات بدن، چابکی دانش‌آموزان و ارتقای نشاط روحی و روانی ایشان است. بنابراین ورزش به صورت یک جزء مهم از برنامه آموزشی دانش‌آموزان در مدرسه درآمده است.

اجزای گوناگون برنامه ورزشی دبستان در دوره دوم در ادامه آمده است.

کلاس‌های ورزش

کلاس‌های ورزش هفتگی

در برنامه هفتگی دانش‌آموزان پایه سوم تا پنجم، مجموعاً 4 زنگ ورزش در نظر گرفته شده است. در کلاس‌های ورزشی علاوه بر نرمش و تقویت آمادگی جسمانی عمومی، رشته‌های ورزشی طبق برنامه جامع آموزش تربیت‌بدنی به صورت تخصّصی آموزش داده می‌شود. این رشته‌ها شامل ژیمناستیک، دو و میدانی، فوتبال، بسکتبال و تنیس روی میز می‌باشد.

آموزش شنا

آموزش شنا در مؤسسه فرهنگی روزبه یکی از برنامه‌های ثابت ورزشی است که از اولین سال‌های دبستان تا آخرین سال‌ دبیرستان پیگیری می‌شود. دانش‌آموزان پایه سوم تا پنجم، 14 جلسه در سال تحصیلی در استخر مجموعه ورزشی بامداد (جنب مؤسسه) به یادگیری و تمرین شنا می‌پردازند. این آموزش‌ها در تابستان نیز ادامه می‌یابد.

استخر اردوگاه باهنر

اردوی تابستان

کلاس‌ها و برنامه‌های ورزشی اختصاصی به سال تحصیلی ندارد. در ایّام تابستان نیز برنامه استخر، انواع بازی‌ها و مسابقات ورزشی در برنامه ثابت اردوی تابستان قرار دارند. توضیحات بیشتر را  می‌توانید در صفحه «اردوی تابستان» مشاهده فرمایید.

مسابقات ورزشی دبستان 2

مسابقات ورزشی

مسابقات ورزشی فرصتی است برای محک زدن توانمندی‌های ورزشی دانش‌آموزان و افزایش نشاط و پویایی بیشتر در محیط مدرسه. این مسابقات در رشته‌های مختلف فردی و گروهی برگزار می‌گردد. توضیحات بیشتر در مورد مسابقات ورزشی را می‌توانید در اینجا مشاهده کنید.

ادوی تفریحی ورزشی

اردوها و برنامه‌های تفریحی

برنامه‌های تفریحی، بازی‌ها و اردوهای تفریحی – ورزشی، به عنوان مکمّلی بر برنامه‌های آموزشی مدرسه در زمینه ورزش به شمار می‌رود. علاوه بر اختصاص زمان‌هایی برای بازی در حیاط مدرسه در برنامه روزانه، در بعضی از اردوهای تفریحی فرصت بازی و ورزش فراهم می‌شود.

کلاس‌های ورزش هفتگی

دانش‌آموزان پایه‌های سوم تا پنجم دبستان در برنامه هفتگی خود چهار ساعت ورزش دارند، که به آموزش تخصّصی رشته‌های ورزشی اختصاص می‌یابد. علاوه بر این، برای تقویّت آمادگی جسمانی دانش‌آموزان، تست‌های آمادگی جسمانی متناسب با شرایط سنّی و بدنی از ایشان گرفته می‌شود.

داشتن آمادگی جسمانی مناسب و ورزیدگی بخش مهمّی از سلامت دانش‌آموزان را تشکیل می‌دهد. به این جهت قسمتی از کلاس‌های ورزشی به این موضوع اختصاص می‌یابد. آمادگی جسمانی شامل چهار حوزه انعطاف‌پذیری، استقامت، سرعت و قدرت می‌باشد که توانمندی دانش‌آموزان در این چهار حوزه از طریق تست‌هایی نظیر دراز و نشست، دوی 270 متر، انعطاف‌پذیری، پرش طولی، دوی 30 متر با مانع، طناب‌زنی، بارفیکس خوابیده و شنای ایستاده سنجیده می‌شود.

در ادامه آموزش‌های ژیمناستیک پایه‌های اوّل و دوم، دو ساعت از برنامه هفتگی دانش‌آموزان پایه سوم نیز به ژیمناستیک اختصاص می‌یابد که در این کلاس‌ها مهارت‌های گوناگون ژیمناستیک شامل نیم‌وارو، بالانس، جفتی و پل، پرش و درو و چرخ و فلک با دانش‌آموزان تمرین می‌شود.

در ادامه آموزش‌های سال‌های گذشته، دو ساعت از برنامه هفتگی دانش‌آموزان پایه سوم به دو و میدانی و آموزش و تمرین مهارت‌های گوناگون ورزش مادر اختصاص دارد. دانش‌آموزان در این کلاس‌ها مهارت‌های مختلف و پیشرفته‌تر پرش، پرتاب توپ، استارت، دویدن و حرکت زانو بلند را تمرین می‌کنند.

دانش‌آموزان پایه‌های چهارم و پنجم در زنگ‌های ورزش خود با ورزش تنیس روی میز آشنا شده و آن را تمرین می‌کنند. این آموزش‌ها شامل قوانین و تکنیک‌های مختلف فورهند، بک‌هند و سرویس می‌باشد.

با توجّه به شرایط سنّی و بدنی دانش‌آموزان پایه پنجم، در کلاس‌ها با ورزش بسکتبال آشنا شده و تکنیک‌های شوت ثابت، سه‌گام، پاس و مهارت‌های دریبل را به طور مقدّماتی فرا می‌گیرند.

دانش‌آموزان پایه چهارم دبستان، در کلاس‌های ورزش خود آموزش‌ فوتبال را به طور مقدّماتی آغاز می‌کنند و انواع تکنیک‌های شوت، پاس، کنترل توپ و حمل توپ را تمرین می‌کنند.

  • کلاس فوتبال
  • کلاس ژیمناستیک
  • کلاس فوتبال
  • کلاس تنیس روی میز
  • کلاس دو و میدانی

آموزش شنا

آموزش شنا در موسسه فرهنگی روزبه یکی از برنامه‌های ثابت ورزشی، از اولین سال‌های دبستان تا آخرین سال‌ دبیرستان می‌باشد. دانش‌آموزان پایه‌های اوّل و دوم هفته‌ای دو ساعت برنامه استخر را در مجموعه ورزشی بامداد (جنب موسسه) برگزار می‌نمایند. همچنین در ایام تابستان، این کلاس‌ها دنبال می‌شود.
برنامه‌ریزی آموزش شنا در موسسه روزبه به گونه‌ای است که دانش‌آموزان بتوانند در پایان کلاس دوازدهم، علاوه بر فراگرفتن چهار شنای اصلی (کرال سینه، کرال پشت، قورباغه و پروانه) و دستیابی به آمادگی جسمانی مناسب در ورزش شنا، موفق به دریافت مدرک درجه سه نجات غریق شوند.