قرآن

انس با قرآن همواره یکی از موارد مورد تأکید در کلام معصومین و بزرگان دینی بوده است و از این رو این مسئله در رویکرد تربیتی مؤسسه فرهنگی روزبه نیز جایگاه ویژه‌ای دارد. به منظور دستیابی هر چه بهتر به این هدف، علاوه بر برنامه رسمی آموزش و پروش در درس قرآن، فعّالیت‌های قرآنی دیگری نیز برای دانش‌آموزان برنامه‌ریزی شده است که به اختصار به آن‌ها اشاره می‌گردد:

مشاهده و دریافت فایل برنامه‌ی حفظ پایه سوم

مشاهده و دریافت فایل برنامه‌ی حفظ پایه چهارم

مشاهده و دریافت فایل برنامه‌ی حفظ پایه پنجم

اولین گام برای برقراری ارتباط و انس با قرآن، توانایی خواندن روان، سلیس و بدون غلط از روی آیات قرآن کریم است. در کلاس‌های درسی قرآن نیز تلاش می‌شود تا با آشنا کردن دانش‌آموزان با قواعد روخوانی قرآن، این توانایی در ایشان تقویت شده و بتوانند ارتباط خوبی با این کتاب آسمانی برقرار کنند.

نظر به تأکید آیات و روایات به اهمیت حفظ آیات قرآن کریم، حفظ آیات و سوره‌های منتخب از قرآن نیز در برنامه کاری دبستان 2 قرار گرفته است؛ به این منظور و در پایه‌های سوم تا پنجم، قسمتی از برنامه قرآن دانش‌آموزان به حفظ سوره‌های کوتاه‌تر قرآن کریم و آیات منتخبی از آن اختصاص یافته است.

به منظور آشنایی بیشتر دانش‌آموزان با قصص قرآنی و زندگی پیامبران الهی، برای هر نیم‌سال تحصیلی، یکی از داستان‌های قرآنی انتخاب شده و محتوای آموزشی مرتبط با آن در قالب کتابی خواندنی به دانش‌آموزان ارائه می‌شود.

اِنَّ هذَا الْقُرْآنَ یَهدی لِلَّتی هِیَ اَقْوَمُ وَ یُبَشِّرُ الْمؤمِنینَ الّذینَ یَعْمَلوُنَ الصّالِحاتِ اَنَّ لَهُم اَجْراً کبیرا

همانا این قرآن به استوارترین راه رهنمون است و مؤمنان نیکوکار را به پاداشی بزرگ بشارت می‌دهد.

سوره‌ی اسراء آیه‌ی 9

مسابقات قرآن یادواره استاد روزبه

در روزهای پایانی هر سال تحصیلی و در اردیبهشت ماه، مسابقات قرآن دبستان 2، تحت عنوان «مسابقات قرآن یادواره استاد رضا روزبه» برگزار می‌گردد. این مسابقات که در سه بخش‌ روانخوانی، مفاهیم و حفظ برگزار می‌گردد، به جهت شکل برگزاری و اهمیت آن در میان دانش‌آموزان، سهم به سزایی در افزایش انگیزه ایشان در انس با قرآن و ایجاد فضایی با طراوت در زمینه آموزش قرآن دارد.

مسابقات قرآن