مسابقات قرآن یادواره استاد روزبه

یکی از قدیمی‌ترین فعّالیّت‌های پرورشی در مؤسسه فرهنگی روزبه، برگزاری مسابقات قرآن یادواره استاد رضا روزبه است که همه ساله در اردیبهشت‌ماه برگزار می‌شود. این مسابقات در حقیقت حکم اختتامیّه فعّالیّت‌های قرآنی در یک سال تحصیلی را دارد و در آن دانش‌آموزانی از هر پایه که موفّق شده‌اند بیشترین امتیاز را در بخش قرآن کسب کنند، در قالب مسابقه با یکدیگر به رقابت می‌پردازند. این مسابقات در دبستان دوره دو در سه بخش روان‌خوانی، حفظ و مفاهیم برگزار می‌شود و به دلیل نحوه برگزاری و البته جوایز آن از جذابیّت ویژه‌ای نزد دانش‌آموزان مدرسه برخوردار است.

مسابقات قرآن

بخش روانخوانی

در این بخش نفرات برگزیده هر یک از پایه‌های سوم تا پنجم، در مقابل هیئت داوران به روخوانی قرآن به صورت ترتیل پرداخته و بخشی از یک سوره از قرآن کریم را به انتخاب هیئت داوران قرائت می‌نمایند. قرائت صحیح، روان و بدون غلط در کنار زیبایی در قرائت از جمله شاخصه‌هایی‌ست که امتیازات شرکت‌کنندگان را تشکیل می‌دهد و در نهایت نفرات برتر روانخوانی در هر سال تحصیلی بر اساس این امتیازات مشخص خواهند شد.

مسابقات قرآن | حفظ

بخش حفظ

در این بخش از مسابقات، علاوه بر این که گروه‌های برتر شرکت‌کننده باید سوره‌های منتخبی را به انتخاب هیئت داوران از حفظ قرائت نمایند، باید پاسخ‌گوی سوالات هیئت داوران نیز باشند که هدف این سوالات سنجش تسلّط و حضور ذهن افراد شرکت‌کننده بر سوره‌های حفظ شده می‌باشد.

مسابقات قرآن | مفاهیم

بخش مفاهیم

در این بخش تلاش می‌شود تسلّط دانش‌آموزان بر مفاهیم قرآن کریم و داستان‌های قرآنی مورد ارزیابی قرار گیرد. سرعت عمل و حضور ذهن دانش‌آموزان در این بخش اهمیّت ویژه‌ای دارد که در نهایت پاسخ به بیشترین سوالات و کسب بیشترین امتیاز، نفرات برتر هر پایه را در این مسابقه مشخّص خواهد کرد.