قرآن

انس با قرآن همواره یکی از موارد مورد تأکید در کلام معصومین و بزرگان دینی بوده است و از این رو این مسئله در رویکرد تربیتی مؤسسه فرهنگی روزبه نیز جایگاه ویژه‌ای دارد. با این حال آموزش قرآن به نوآموزان دبستانی، رویکردهای ویژه‌ای می‌طلبد. دبستان روزبه در دوره اوّل می‌کوشد تا با بهره‌گیری از روش‌های مناسب، علاوه بر آموزش روخوانی قرآن و آشنایی دانش‌آموزان با مفاهیم و داستان‌های قرآنی، انس ایشان را با قرآن کریم بیشتر کرده و در دانش‌آموزان نسبت به قرآن ایجاد علاقه نماید. محورهای آموزش قرآن در دبستان یک به شرح زیر است:

توانایی خواندن قرآن

نوآموزان دبستانی با استفاده از لوحه‌های آموزشی کتاب درسی و همچنین نشانه‌های کمکی، به مرور خواندن  آیات قرآن را فرا می‌گیرند.

داستان‌های پیامبران و امامان

مفاهیم قرآنی و تربیتی از طریق این داستان‌ها که در قالب‌های تصویری و جذّاب ارائه می‌شود به دانش‌آموزان منتقل می‌شود.

آداب قرآنی

تلاش می‌شود تا در سنین کودکی، دانش‌آموزان با آداب قرائت قرآن آشنا شوند و این آموزه‌ها را به هنگام قرائت قرآن به کار برند.

ادب قرآنی

انس با قرآن

برگزاری برنامه‌های مناسبتی، به ویژه جشن قرآن، سهم به سزایی در علاقه‌مندی و انس دانش‌آموزان با قرآن کریم دارد.

جشن قرآن

همه‌ساله و در روزهای پایانی سال تحصیلی، جشن قرآن در دبستان 1 برگزار می‌گردد. دانش‌آموزان و مربیّان به شکرانه یک سال توفیق یادگیری و آموزش قرآن در محفل انس با قرآن حاضر شده و این مناسبت را با برگزاری برنامه‌های مختلف، از جمله سرود و تواشیح، جمع‌خوانی و قرائت قرآن کریم و غیره جشن می‌گیرند.
در سایر مقاطع مؤسسه این برنامه تحت عنوان مسابقات قرآن و به صورت برنامه‌ای رقابتی برگزار می‌گردد، اما در جشن قرآنی که در دبستان 1 برگزار می‌شود، همه برنده هستند و تلاش می‌شود در این برنامه که در حقیقت جمع‌بندی فعّالیّت‌های قرآنی یک سال تحصیلی می‌باشد، خاطره خوبی برای همه دانش‌آموزان به جا بماند.

مراسم و مناسبت‌ها