اردوها و بازدیدها

اردوها و بازدیدها، بخش جدایی‌ناپذیر زندگی دانش‌آموزی در دبستان روزبه است. اگرچه فعالیّت‌هایی همچون بازدیدها و برنامه‌های اردویی در مدرسه به عنوان برنامه‌های جانبی شناخته می‌شوند، اما در حقیقت نقشی اساسی در برنامه آموزشی و تربیتی مدرسه دارند و تلاش دبستان روزبه نیز بر این است تا از این فرصت، علاوه بر تقویّت نشاط و ایجاد تنوّع در برنامه مدرسه، در جهت مواجهه نزدیک دانش‌آموزان با آموزه‌های علمی و تربیتی استفاده نماید. به اختصار می‌توان اهداف کلی مدرسه از برگزاری اردوها و بازدیدها را چنین بیان کرد:

  • کمک به فرآیند اجتماعی‌شدن و ارتقاء مهارت‌های زندگی

  • افزایش آگاهی‌های عمومی و محیطی نسبت به مشاغل، علوم و فنون گوناگون

  • کسب تجربه در زمینه‌های مختلف اجتماعی، اخلاقی و فرهنگی

  • ایجاد تنوّع و پرهیز از یکنواختی و روزمرّگی در فرآیند آموزش و تحصیل

  • ایجاد فرصتی برای تخلیّه هیجانات کودکی

در راستای مواجهه نزدیک دانش‌آموزان با مفاهیمی که در کلاس‌های درسی با آن‌ها سروکار دارند، بخشی از بازدیدهای مدرسه را بازدیدهای علمی و آموزشی تشکیل می‌دهند. در این میان می‌توان به بازدید از پارک ژوراسیک، آتش‌نشانی، کارگاه پخت نان، حیات وحش پردیسان، باغ‌وحش ارم، بوستان دارآباد، بوستان مهرگان، مرکز علم باغ کتاب و گاوداری اشاره کرد.

در میان بازدیدهای زیارتی و فرهنگی می‌توان به اردوهای زیارتی امام‌زاده‌های گوناگون شهر تهران نظیر امام‌زاده قاضی‌الصابر، امام‌زاده حمیده خاتون و … اشاره کرد.

این اردوها که به صورت گسترده و تحت عنوان برنامه‌های تفریحی و تشویقی برگزار می‌شود سهم به سزایی در حفظ نشاط روحی و روانی دانش‌اموزان دارد. اردوهای یک‌روزه اردوگاه جاجرود، بوستان ملّت، بوستان جوانمردان، باغ ایرانی، بوستان نهج‌البلاغه، بوستان پلیس و همچنین برنامه عصرگاهی در محیط مدرسه، از جمله این اردوها می‌باشد.

بروشور بازدیدها

اگرچه یکی از اهداف برگزاری اردوها تفریح و ایجاد نشاط روحی و روانی در دانش‌آموزان است، اما اهداف آموزشی و تربیتی اردوها موجب شده است تا در برگزاری اردوهای مختلف دبستان دوره1، بروشورهایی متناسب با سن و پایه تحصیلی دانش‌آموزان طرّاحی شود تا اطّلاعات مورد نیاز و مرتبط با بازدید را در اختیار دانش‌آموزان قرار دهد و از فرصت اردو، برای انتقال آموزه‌ها به بهترین وجه استفاده شود.

در تصاویر مقابل، چند نمونه از بروشورهای بازدید تهیّه شده در دبستان روزبه دوره 1 را ملاحظه می‌فرمایید.