آموزش قرآن در روزبه

انس با قرآن کریم و بهره‌گیری از این کتاب آسمانی از جمله موارد مورد تأکید پیشوایان دینی ما بوده است. این تأکیدها آموزش قرآن را در متن برنامه‌های آموزشی و پرورشی مؤسسه روزبه قرار داده است و تلاش می‌شود تا در دوران تحصیل دانش‌آموزان در مدرسه، علاوه بر تقویت انس و الفت ایشان با قرآن کریم و ترویج فرهنگ قرآنی، آموزش عمومی قرآن در حد مورد نیاز یک جوان شیعه به ایشان ارائه شود.

آموزش قرآن در مؤسسه به کتاب‌های درسی قرآن، هدیه‌های آسمان و دین و زندگی محدود نمی‌شود و اگرچه تلاش می‌شود که مباحث کتاب‌های درسی به طور کامل پوشش داده شود، با این حال استانداردهای بالاتری برای فعّالیت‌های قرآنی در مجموعه در نظر گرفته می‌شود. این فعّالیت‌ها همچنین بخش مهمی از امتیازات کارنمای امتیازی دانش‌آموزان در مقاطع مختلف را تشکیل می‌دهد.

برای مشاهده جزئیات آموزش قرآن در مقاطع مختلف تحصیلی، می‌توانید به صفحات آموزش قرآن هر مقطع مراجعه فرمایید:

اهداف آموزش قرآن در مؤسسه روزبه

  • تقویت زمینه انس و توجه به قرآن

  • رعایت آداب تلاوت و استماع قرآن کریم

  • درست و روان خواندن جزء سی‌ام و آیات کتب درسی

  • یادگیری معانی کلمات و عبارات ساده قرآن

  • آشنایی با داستان‌های قرآنی، آیات منتخب و مفاهیم قرآنی

  • شناخت و تقویت استعداد دانش‌آموزان در رشته‌های قرائت، حفظ، مفاهیم، اذان و ادعیه

برنامه قرآن مؤسسه

برنامه قرآن مدرسه از سه بخش کلّی روان‌خوانی، حفظ و مفاهیم تشکیل شده است. اگرچه هر سه بخش به صورت موازی و به تناسب شرایط سنّی دانش‌آموز ارائه می‌شود، اما طبیعتاً انس با قرآن از خواندن صحیح متن و آشنایی مقدّماتی با روان‌خوانی قرآن آغاز می‌شود و به همین منظور خط سیر کلّی برنامه قرآن مؤسسه به صورت زیر در نظر گرفته شده است:

قرآن در مدرسه روزبه
روان‌خوانی قرآن

روان‌خوانی

بخش روان‌خوانی از برنامه قرآن مدرسه که در همان سال‌های ابتدایی دبستان و با تمرکز بر درست خواندن آیات کتاب درسی آغاز می‌شود، اولین گام از مراحل آشنایی و انس با قرآن است. رفته رفته آیات منتخب و سوره‌های جزء سی‌ام قرآن کریم به بخش روان‌خوانی اضافه می‌شوند و در سال‌های بالاتر، علاوه بر درست خواندن آیات، روان‌خوانی و قرائت به صورت ترتیل نیز مورد توجّه قرار می‌گیرد و تا پایان سال‌های دبیرستان نیز به عنوان جزء ثابتی از برنامه قرآن در نظر گرفته می‌شود.

برنامه حفظ قرآن

حفظ

بخش حفظ در سال‌های دبستان با سوره‌های کوتاه‌تر جزء سی‌ام آغاز می‌شود و دانش‌آموزان طبق یک برنامه زمان‌بندی شده در طول سال تحصیلی (جدول حفظ قرآن کریم)، سوره‌هایی از قرآن را حفظ می‌کنند. در سال‌های بعدی علاوه بر مرور سوره‌های حفظ شده در سال‌های پایین‌تر، سوره‌های بلندتر و مجموعه‌ای از آیات منتخب نیز به برنامه حفظ قرآن اضافه می‌شود.

مفاهیم قرآن کریم

مفاهیم

یکی از مهم‌ترین بخش‌های برنامه قرآن مؤسسه که استفاده نظری و عملی از قرآن را در بر دارد، بخش مفاهیم است. در این بخش ابتدا دانش‌آموزان با معنای برخی واژه‌ها، عبارات و شعارهای قرآنی آشنا شده و پیام برخی آیات منتخب از قرآن کریم را بررسی می‌کنند. همچنین ایشان در قالب بخش مفاهیم با داستان‌های قرآنی و زندگانی پیامبران الهی آشنا شده و در سال‌های بالاتر به بررسی برخی سوره‌های قرآن، پیام‌ها و تفاسیر این سوره‌ها می‌پردازند.

مسابقات قرآن یادواره استاد روزبه

در روزهای پایانی هر سال تحصیلی و در اردیبهشت ماه، اختتامیه و جمع‌بندی فعّالیت‌های قرآنی در قالب یک مراسم در هر مقطع انجام می‌شود.

در دبستان 1 این مراسم تحت عنوان «جشن قرآن» برگزار می‌شود و در آن دانش‌آموزان و مربیّان به شکرانه یک سال توفیق یادگیری و آموزش قرآن در محفل انس با قرآن حاضر شده و این مناسبت را با برگزاری برنامه‌های مختلف، از جمله سرود و تواشیح، جمع‌خوانی و قرائت قرآن کریم و غیره جشن می‌گیرند.

در سایر مقاطع مؤسسه، مسابقات قرآن یادواره استاد روزبه به صورت پایه‌ای (دبستان 2) یا مدرسه‌ای (دبیرستان 1 و 2) برگزار می‌شود که در آن دانش‌آموزان در قالبی ویژه و در بخش‌های روان‌خوانی، حفظ و مفاهیم با یکدیگر به رقابت می‌پردازند و در نهایت برترین‌های قرآن هر پایه معرفی شده و مورد تقدیر قرار می‌گیرند.

برای اطلاع از جزئیات بیشتر، به صفحات مسابقات قرآن مقاطع مراجعه فرمایید:

مسابقات قرآن دبستان 2
مسابقات قرآن دبیرستان 1
مسابقات قرآن دبیرستان 2